سخنگوی دولت در حاشیه جلسه هیات دولت گفت: قرار است دولت لایحه‌ای برای مجلس شورای اسلامی ارسال کند که بر اساس آن تعطیلات پایان هفته برای تمام شهرستان‌های کشور مشابه تهران به دو روز افزایش پیدا کند.

به گزارش اردبیل رسا، علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت امروز چهارشنبه (18 آبان) در حاشیه هیات دولت گفت: دولت مصوب کرد تا لایحه‌ای برای مجلس شورای اسلامی ارسال شود که مطابق آن تعطیلات پایان هفته برای تمام شهرستان‌های کشور مشابه تهران به دو روز افزایش پیدا کند، ان‌شاءلله خبر خوشی باشد برای همکاران و خانواده‌های عزیز در شهرستان‌های کشور تا بتوانند از پایان هفته استفاده مناسبی برای سفرهای تفریحی و رسیدگی به سایر امور خانوادگی خود داشته باشند.

سخنگوی دولت بیان کرد: هیات وزیران تصویب کرد که دولت در ازای بدهی‌هایی که به بخش‌های مختلف دارد بتواند از طرح‌های نیمه‌تمام یا در حال ساخت به این طلبکاران واگذار کند. یعنی هم طرح‌هایی که متوقف ماندند و امکان تکمیل‌شان وجود نداشته است این امکان برایشان فراهم خواهد شد و هم بدهی‌های دولت از این مسیر امکان تسویه‌شدن دارد.

وی با اشاره به در پیش‌ رو بودن هفته کتاب اظهار کرد: با پیشنهاد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مطابق آیین‌نامه، حمایت‌هایی از مجموعه‌های ناشران، کتابفروشان و دفترهای مطبوعاتی تصویب شد که بتوانند در مجتمع‌های فرهنگی، مختص به خود فعالیت داشته باشند یا در اماکن مسکونی اختصاصا برای حوزه‌های مرتبط با کار شان، فعالیت داشته باشند و از مزایای قانونی در این حوزه استفاده کنند.

سخنگوی دولت عنوان کرد: یکی دیگر از مصوبات جلسه گذشته هم مجموعه حمایت‌ها از تیم ملی و حضور در قطر بود که از جمله آن، در کنار حمایت از خود تیم ملی، با هدف استفاده هرچه بیشتر از ظرفیت‌های مناطق کیش و قشم در ایام جام جهانی، مجوز واردات و تامین فوری برخی تجهیزات مورد نیاز فرودگاه‌های کیش و قشم صادر شد.

بهادری جهرمی اظهار کرد: اساسأ ما در خصوص فرایند تصویب لایحه بودجه یک مشکلی داریم که دولت با کار کارشناسی یک سری منابع واقعی را پیش‌بینی می‌کند و متناسب با آن هزینه‌ها پیش‌بینی‌ می‌شود، اما در این فرایند معمولا این اتفاق رخ می‌دهد که برای اینکه می‌خواهند هزینه‌های بیشتری به حوزه عمومی و اجرایی تحمیل شود منابعی پیش‌بینی‌ می‌کنند که از ابتدا مشخص است محقق‌شدنی نیست یا محقق نخواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه اشتغال و تبصره ۱۴ بودجه کاملاً مشخص است که منابعش سال گذشته چه میزان محقق‌شده اما حدوداً دوبرابر آن پیش‌بینی شده که محقق شود، در حالی که از ابتدا مشخص است که این منابع قابل‌تحقق نیست و بعد که امکان تخصیص پیدا نمی‌کند می‌پرسیم چرا تخصیص پیدا نکرد. ما خواسته‌مان این است که کارشناسی‌شده‌تر و واقعی‌ منابع را پیش‌بینی کنیم. در همان زمان تصویب هم عزیزان تاکید داشتند که ما موضوعات مرتبط با رشد را در اولویت دوم قرار دهیم که نتیجه‌اش همین مسئله می‌شود.

سخنگوی دولت با اشاره به محل اختلاف دیگری در تحقق منابع بیان کرد: یک نگاهی بوده که در قانون بودجه هم منعکس شده که حامل‌های انرژی افزایش قیمت پیدا کند به ویژه در حوزه گاز، چه خوراک پتروشیمی و چه مصرف خانوارها تا از محل آن بتوانیم منابع اشتغال را تامین کنیم که در این حوزه دولت اختلاف دیدگاه کارشناسی دارد.ّ این افزایش قیمت خوراک پتروشیمی‌ها و گاز حتی همین خبرش در حوزه بورس اثر گذاشت با اینکه محقق نشد و دولت آن را هنوز اجرایی نکرده است اما خبرش هم که رفت اثرش را در زیان‌آوری و تأثیر منفی در بورس دیدیم.

وی افزود: در مورد افزایش قیمت گاز مصرف خانوار هم دولت درباره‌اش بحث دارد که آیا امکان اجرایی‌شدن دارد و مردم می‌پذیرند؟ ما می‌خواهیم با افزایش قیمت گاز اشتغال جدیدی ایجاد کنیم، اما به نظر می‌رسد همین اشتغال موجود را ممکن است خیلی وقت‌ها با زیر سوال بردن درآمدهای جدی شرکت‌های فعال در بورس، تحت تاثیر قرار دهیم.

سخنگوی دولت در پایان گفت: انتظار می‌رود در بحث‌های کارشناسی دولت و مجلس هماهنگی‌های بیشتری داشته باشند. وزرا به پیشنهاد دولت و با موافقت مجلس تعیین می‌شوند و جایگاه وزیر هم شأن خود را از دولت می‌گیرد و هم مجلس، بنابراین احترام به جایگاه وزیر، استقلالش و رعایت شأن وزیر در حقیقت رعایت شأن خود مجلس شورای اسلامی و احترام به رأی نمایندگان است.

پایان پیام/