رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل خبرداد:

کاهش شمار مبتلایان روزانه کرونا در استان اردبیل به ۹ نفر

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل اعلام کرد: در ادامه روند نزولی شیوع کرونا در استان اردبیل، طی ۲۴ ساعت گذشته شمار مبتلایان بستری روزانه بیماری کووید۱۹ در این استان به ۹ نفر کاهش یافت.

به گزارش اردبیل رسا، علی محمدیان اردی در جمع خبرنگارن شمار افراد بستری مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اردبیل طی شبانه روز گذشته را ۶۱ نفر اعلام کرد و از کاهش مراجعات شهروندان به مراکز درمانی و بهداشتی با علائم مشکوک کرونا خبر داد.

وی بیان کرد: در جریان موج هفتم کرونا، روزانه ۶۲۰ نفر از شهروندان با علائم مشکوک به کرونا به صورت سرپایی به بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی استان اردبیل مراجعه می کردند، ولی این آمار طی شبانه روز گذشته با ۴۰۰ نفر کاهش به ۲۲۰ نفر رسید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل همچنین از ترخیص هشت نفر از مبتلایان بستری کرونا پس از بهبودی نسبی طی شبانه‌روز گذشته خبر داد و افزود: هم‌اکنون ۱۶ بیمار مبتلا به کرونا نیز بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی استان بستری بوده و در حال طی دوره درمان هستند.

وی افزود: هم اکنون در زمینه شیوع کرونا شهرستان نیر نارنجی و شهرستان‌های اردبیل، سرعین، کوثر، خلخال، نمین، مشکین شهر، پارس آباد، بیله سوار، اصلاندوز، گرمی و انگوت در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

محمدیان اردی با اشاره به تداوم شیوع موج هفتم کرونا در استان اردبیل بیان کرد: شمار فوتی های موجد جدید کرونا کم است به طوری که طی شبانه روز گذشته با فوتی یک نفر دیگر از مبتلایان، مجموع جان‌باختگان شیوع بیماری کووید ۱۹ در این استان در ۲۹ ماه گذشته به ۲ هزار و ۸۱۸ نفر رسید.

وی با تاکید بر رعایت جدی دستورالعمل‌های بهداشتی از سوی همه مردم اظهار کرد: شهروندان از عادی انگاری بیماری کووید ۱۹ خودداری کرده و ضمن رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک را فراموش نکنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل به افرادی که بیش از ۶ ماه از دریافت آخرین دُز واکسن کرونا آنها گذشته است، توصیه کرد که جهت تزریق واکسن یادآور به مراکز تزریق واکسن در سطح استان اردبیل مراجعه کنند.

به گفته وی، تست ۳۰ درصد از مراجعان با علائم کرونا مثبت بوده که نشان دهنده شدت شیوع این سویه از کرونا در سطح استان اردبیل است.

محمدیان اردی افزود: در موج قبلی شیوع کرونا، قابلیت سرایت این ویروس یک به ۱۰ بود در حالی که در سویه جدید، شدت سرایت افزایش یافته و هر فرد مبتلا می‌تواند ۱۸ نفر را درگیر این ویروس کند.

وی همچنین با اشاره به حضور مردم در عزاداری محرم و نیز گردشگرپذیر بودن استان اردبیل، خواستار ایجاد شرایط تهویه در محل‌های تجمع و حضور افراد پرشمار و نیز رعایت فاصله اجتماعی در این گونه مراسم و مناسبت‌ها شد.

به گزارش ایرنا، استان اردبیل با تزریق ۱۰۰ درصدی نوبت اول واکسن کرونا برای جامعه هدف تعیین شده، در رتبه نخست کشوری قرار گرفته و با تزریق ۹۰ درصدی نوبت دوم واکسن نیز در جایگاه دوم کشوری قرار دارد.

تاکنون ۴۳ درصد از جامعه هدف واکسیناسیون در استان اردبیل نوبت سوم واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند و این استان در جایگاه ششم کشوری در این زمینه قرار دارد ولی لازم است که شهروندان برای دریافت نوبت یادآور یا چهارم نیز اقدام کنند.

بر اساس آخرین آمار، تاکنون بیش از ۲ میلیون و ۲۳۰ هزار دُز واکسن نوبت اول، دوم، سوم و یادآور در استان اردبیل تزریق شده است.

بالاترین آمار مربوط به فوت بیماران مبتلا به کرونا در استان اردبیل در هشتم آذرماه سال گذشته با ۲۲ فوتی، بیشترین آمار بستری روزانه مبتلایان کرونا با ۱۸۹ نفر و بالاترین رکورد بستری همزمان مبتلایان نیز با ۸۹۷ نفر در روز ۳۱ مردادماه ۱۴۰۰ به ثبت رسیده است.

 

انتهای پیام/آ