معاون دانشگاه علوم پزشکی اردبیل خبرداد:

شناسایی بیمار مبتلا به تب کریمه کنگو در اردبیل

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: نخستین بیمار قطعی تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در سال جاری در استان شناسایی شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اردبیل رسا، محمد جعفرزاده روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا، اظهار کرد: این بیماری در یک مرد ۲۶ ساله با سابقه تماس با دام و گزش کنه، مشاهده شده و این فرد هم اکنون بستری و در حال طی مراحل درمان است.

وی اظهار کرد: تب کریمه کنگو بیماری خطرناک مشترک انسان و حیوان است که همه ساله با شروع فصل گرما و فعالیت کنه‌ها و اغلب در افراد در معرض تماس با دام، خون و ترشحات حیوان آلوده یا افراد مورد گزش قرار گرفته توسط کنه، مشاهده می‌شود.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل اضافه کرد: یکی از روش‌های انتقال این بیماری، گزش با کنه هیالوما است که در صورت مشاهده، نباید این کنه‌ها با دست له شوند.

دکتر جعفرزاده افزود: خرید گوشت باید از قصابی‌های معتبر صورت بگیرد و از خرید و استفاده از گوشت‌هایی که در کنار جاده‌ها، کشتار و عرضه می‌شوند و همچنین ذبح دام در منزل، جداً خودداری شود.

وی با اشاره به اینکه انجماد گوشت سبب از بین رفتن ویروس CCHF یا تب خونریزی دهنده کریمه کنگو نمی‌شود، هشدار داد: گوشت‌های مشکوک باید به مدت ۲۴ ساعت و جگر، کلیه و قلب به مدت ۴۸ ساعت در دمای ۲ تا چهار درجه یخچال نگهداری شده و از مصرف بلافاصله گوشت‌های تازه خودداری شود.

رئیس مرکز بهداشت استان اردبیل از هم استانی‌ها خواست در صورت بروز علائم اولیه سرماخوردگی نظیر تب، لرز، آبریزش از بینی، درد بدن یا مشاهده خونریزی غیرعادی متعاقب تماس با دام و یا گزش کنه، بلافاصله به نزدیک‌ترین مرکز بهداشتی درمانی مراجعه نمایند.

 

انتهای پیام/