وزارت بهداشت:

زایمان طبیعی در تمام بیمارستان‌های دولتی رایگان است

مدیرکل جوانی جمعیت وزارت بهداشت با اشاره به اینکه خدمات نوین درمان ناباروری با طب ایرانی ادغام شده است افزود: زوجین می‌توانند برای درمان ناباروری از خدمات طب ایرانی نیز بهره‌مند شوند.

به گزارش اردبیل رسا،

صابر جباری مدیر کل جوانی جمعیت وزارت بهداشت، در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس درباره آخرین وضعیت اجرای قانون جوانی جمعیت توضیح داد: در وزارت بهداشت پس از ابلاغ قانون جوانی جمعیت در آذر ماه سال ۱۴۰۱ تمرکز ما بر آن بود که دستورالعمل‌هایی که در قانون ذکر شده را اصلاح کنیم که به غیر از دو مورد همه وارد اصلاح شده است.

وی با بیان اینکه درحال حاضر تمرکز ما بر روی اجرای قانون است ادامه داد: ازدواج آسان موفق و پایدار و فرزندآوری به موقع و کرامت مادری و ارزشمندی فرزندآوری را مورد توجه قرار دادیم و به دنبال فرهنگسازی این موضوع هستیم.

چالش‌های جوانی جمعیت

جباری گفت: در حوزه فرزندآوری در کشور چالش‌های مختلفی وجود دارد، دیر ازدواجی، سخت ازدواجی، طلاق، بی‌فرزندی، کم فرزندی و تک فرزندی از جمله چالش‌های جوانی جمعیت در کشور هستند. موضوع ناباروری هم از جمله این چالش هاست و اتفاقی که در دولت رقم خورد و درحال اجرا است پوشش کامل درمان ناباروری بود که در بخش دولتی و خصوصی تحت پوشش بیمه قرار گرفته است، هم در بخش دولتی و هم در بخش خصوصی. همچنین بسته‌های خدمت درمان ناباروری نیز افزایش یافت و گسترده‌تر شد.

نشاندار کردن زوجین نابارور به زودی اجرایی خواهد شد

مدیر کل جوانی جمعیت وزارت بهداشت ادامه داد: موضوع نشاندار کردن زوجین نابارور به زودی اجرایی خواهد شد و در سطح سه، دو و یک این زوجین برای دریافت خدمات نشاندار می‌شوند. صرفاً قبل از اجرای قانون فقط مراکز درمان ناباروری سطح سه داشتیم یعنی فقط در کلانشهر‌ها ارائه خدمات فراهم بود اما اکنون خدمات در سطح دو در ۴۰ مرکز ارائه می‌شود. تعداد مراکز سطح دو تا پایان سال به ۸۰ مرکز افزایش خواهد یافت و زوجین این خدمات را رایگان دریافت خواهند کرد.

وی با اشاره به اینکه خدمات نوین درمان ناباروری با طب ایرانی ادغام شده است افزود: زوجین می‌توانند برای درمان ناباروری از خدمات طب ایرانی نیز بهره‌مند شوند.

زایمان طبیعی در تمام بیمارستان‌های دولتی رایگان است

جباری در پاسخ به پرسشی درباره هزینه‌های زایمان در کشور گفت: سیاست وزارت بهداشت ترویج زایمان طبیعی است و زایمان طبیعی در تمام بیمارستان‌های دولتی رایگان است./