رتبه اول استان اردبیل در کاهش جمعیت کیفری در کشور

رئیس سازمان زندان‌ها گفت: استان اردبیل به مدت 2 سال است که مقام اول کاهش جمعیت کیفری در سطح استان‌های کشور را در اختیار دارد.

به گزارش اردبیل رسا، جلسه شورای قضایی استان اردبیل با حضور حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای رئیس دستگاه قضا، «سیدحامد عاملی» استاندار اردبیل و جمعی از اعضای شورای عالی قوه قضاییه و مقامات قضایی استانی برگزار شد.

آزادی ۵۰ نفر از زندان‌های اردبیل

غلامعلی محمدی، رئیس سازمان زندان‌ها در این جلسه با بیان اینکه همزمان با حضور هیئت عالی قضایی در استان اردبیل ۵۰ نفر با بهره‌گیری از ارفاقات قانونی و کمک‌های خیرین از زندان آزاد شدند، اظهار کرد: همچنین به این مناسبت، ۵۰۰ بسته معیشتی نیز طی روزهای آتی میان خانواده‌های نیازمند زندانیان توزیع خواهد شد.

وی با بیان اینکه میزان دادرسی الکترونیک در استان اردبیل به بیش از ۹۴ درصد رسیده است، گفت: استان اردبیل به مدت ۲سال است که مقام اول کاهش جمعیت کیفری در سطح استان‌های کشور را در اختیار دارد.

تلاش برای رفع مشکلات مربوط به صدور اسناد مالکیت

حسن بابایی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، نیز در این جلسه اظهار کرد: سال گذشته ۷۲ هزار هکتار از اراضی پارس‌آباد «ملی» اعلام شد که از این میزان، بیش از پنج هزار و ۸۰۰ هکتار به عنوان مستثنیات به مجتمع کشت و صنعت واگذار شد؛ در این مستثنیات ۴۲ روستا وجود داشت که ساکنان آن از عشایر قدیمی منطقه بودند و بر اساس سوابق تاریخی، خود کشت و صنعت این اراضی در اختیار آنها قرار داده بود.

وی افزود: پس از اعلام مستثنیات اراضی پارس‌آباد در سال گذشته، تعارضی به وجود آمد و باید مشخص می‌شد که وضعیت روستاها و ساکنان آن چه خواهد شد. سرانجام در نتیجه انعقاد تفاهم‌نامه میان مجتمع کشت و صنعت و بنیاد مسکن، اراضی مذکور به بنیاد مسکن واگذار شد و امروز بنیاد مسکن در حال واگذاری اراضی به روستاییان است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک ادامه داد: ما تلاش خواهیم کرد که تا ۲ ماه دیگر مشکلات مربوط به صدور اسناد مالکیت برای دو هزار و ۵۰۰ خانواده ساکن در این ۴۲ روستا را به طور کامل برطرف کنیم و اسناد آنها را به صاحبان‌شان تحویل دهیم؛ در جریان سفر هیئت عالی قضایی به استان اردبیل، تعداد ۱۰۰ سند مالکیت به اهالی روستای مرتضی‌کندی تقدیم شد.

بابایی همچنین از صدور سند برای ۲ هزار و ۶۰۴ واحد تولیدی در شهرک‌‌های صنعتی استان اردبیل از ابتدای سال جاری تاکنون خبر داد و گفت: میزان وصول معوقات بانکی استان اردبیل نیز در ۸ ماه ابتدایی سال جاری، دو هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بوده است.

۲۷۴ گفتگوی چهره به چهره مقامات قضایی با مردم در اردبیل

علی اصغر رفاهی، رئیس مرکز ارتباطات مردمی قوه قضاییه نیز در این جلسه، اظهار کرد: همزمان با سفر هیئت عالی قضایی به استان اردبیل،  ۲۷۴ گفتگوی چهره به چهره مقامات قضایی با مردم و مراجعه‌کنندگان این استان صورت گرفت؛ ۲۴۰ مورد از این گفتگوها در مرکز استان و ۳۴ مورد در شهرستان‌های استان اردبیل انجام شد.

وی افزود: همچنین در جریان این سفر، هزار و ۱۵۵ فقره نامه و درخواست مردمی دریافت شد که از این تعداد حدود هزار فقره مربوط به دستگاه قضایی بود و مقرر شد که همکاران ما در اسرع وقت به این درخواست‌ها رسیدگی کنند.