اردبیل از لحاظ ابتلای مردم به سرطان گوارش و معده اولین استان کشور است

محمود عباس‌زاده مشکینی گفت: پساب نیروگاه مستامور به ارمنستان که از منظر مجله نشنال جئوگرافیک خطرناک‌ترین نیروگاه جهان است، پساب این نیروگاه به رودخانه ارس می‌ریزد و این احتمالا آب‌های زیرزمینی استان‌هایی که در حاشیه این رودخانه قرار دارند به ویژه اردبیل را آلوده میکند و این می‌تواند ابتلای بسیار بالای مردم به سرطان معده و گوارش باشد.

به گزارش اردبیل رسا، محمود عباس‌زاده مشکینی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: اخیرا معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل اعلام کردند اردبیل ۲۲مین استان از نظر جمعیت ولی از لحاظ ابتلا مردم به سرطان گوارش و معده اولین استان کشور است که باید علت این بررسی شود. در راستای ۲۷ کنفرانس هسته‌ای که در مشهد برگزار شده است مقالاتی منتشر شد از جمله مقاله‌ای فیزیک هسته‌ای دانشگاه تبریز که بر اساس آن اعلام شده است.

عباس‌زاده مشکینی افزود: پساب نیروگاه مستامور ارمنستان که از منظر مجله نشنال جئوگرافیک خطرناک‌ترین نیروگاه جهان است، پساب این نیروگاه به رودخانه ارس می‌ریزد و این احتمالا آب‌های زیرزمینی استان‌هایی که در حاشیه این رودخانه قرار دارند به ویژه اردبیل را آلوده میکند و این می‌تواند دلیل ابتلای بسیار بالای مردم به سرطان معده و گوارش باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به خبرنگار جماران گفت: من در تذکری روز گذشته درخواستم به وزارت امور خارجه، سازمان محیط زیست و پدافند غیرعامل و وزارت بهداشت و درمان این بود که موضوع را به صورت جدی بررسی کنند و به مردم گزارش دهند و اگر صحت داشته باشد حتما اقدام قاطع و عاجل برای تضمین سلامت مردم انجام دهند./جماران