279 هزار تن گندم از کشاورزان استان اردبیل خریداری شد

از اواسط خرداد ماه تا پایان مهرماه سالجاری با خرید بالغ بر ۲۷۹هزار تن گندم از کشاورزان به ارزش ۴۱۸۰ میلیارد تومان پرونده خرید تضمینی گندم در استان اردبیل بسته شد و تاکنون۳۸۳۴ میلیاردتومان از مطالبات واریز و الباقی در چند روز آینده واریز خواهد شد.

به گزارش اردبیل رسا به نقل از روابط عمومی اداره کل غله وخدمات بازرگانی استان اردبیل ، درحالی عملیات برداشت محصول گندم در سال 1402 توسط کشاورزان در استان اردبیل به پایان کار خود رسید که به گفته علی نوبخت مدیر کلّ غله و خدمات بازرگانی استان اردبیل ، بیش از 279 هزار تن گندم از کشاورزان در این مدت خریداری شد .

دولت همه‌ساله به‌ منظور حمایت از تولید در بخش کشاورزی به‌ ویژه در مورد محصولات استراتژیک و خاص اقدام به خرید تضمینی آن‌ها می‌ کند و گندم ازجمله محصولاتی هست که مشمول خرید تضمینی دولت می‌شود.

گندم مهم‌ترین محصول کشاورزی است که دولت اقدام به خرید آن می‌کند و بدون شک مهم ترین محصول کشاورزی در دنیا به شمار می رود و نقش کلیدی در تامین و حفظ امنیت غذایی جوامع دارد، دولت ها سالیانه از طریق مختلف از جمله پرداخت یارانه و یا خرید تضمینی هزینه های زیادی را صرف کمک به تولید و تامین این محصول مهم کشاورزی می کنند .

نرخ خرید تضمینی این محصول همه‌ ساله به پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی در شورای اقتصاد مطرح و نهایی می گردد، رویکرد دولت در تعیین قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی، جبران هزینه‌های تولید و پرداخت سود متعارف در راستای حمایت از کشاورزان بوده است.

پرداخت ۳۸۳۴ میلیارد تومان پول کشاورزان گندم‌کار

” علی نوبخت ” مدیر کلّ غله و خدمات بازرگانی استان اردبیل ، با اشاره به روند خرید تضمینی در این مدّت اظهار داشت: خرید تضمینی گندم ۱۲ خرداد ماه از شهرستان های بیله سوار و پارس آباد مغان آغاز و 30 مهرماه در مرکز وجنوب استان با خرید 279 هزار تن به پایان رسید .

مدیرکل خدمات بازرگانی دولتی استان اردبیل با بیان اینکه ۴۴ مرکز خرید تضمینی گندم در شهرستان‌های استان برای خرید تضمینی راه‌اندازی شده بود اظهار داشت: ۵۰ درصد مراکز خرید گندم در شمال استان و ۵۰ درصد دیگر هم در سایر شهرستان‌های استان راه اندازی شده بودند که در طول این مدت گندم تولیدی کشاورزان را خریداری کردند

مدیرکل خدمات بازرگانی دولتی استان اردبیل ضمن پوزش از کشاورزان به دلیل تاخیر در پرداخت مطالبات گندم کاران اظهار داشت: با توجه به رقم بالای تولید صورت گرفته و تحویل گندم به مراکز خرید، ملکی، خصوصی و مباشر تسویه حساب کشاورزان با اصل قیمت گندم صورت گرفت که در استان اردبیل رقم ۳۸۳۴ میلیاردتومان به حساب کشاورزان گندمکار واریز شد .

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان اردبیل تصریح کرد: در راستای سیاست های حمایتی دولت از کشاورزان و تولید گندم، در سالجاری گام بلندی در زمینه خودکفایی در تامین گندم برداشته شد .

وی ادامه داد: طبق آمار امسال در کل کشور حدود ۱۰ میلیون و ۳۵۰ هزار تن گندم با افزایش ۴۴ درصدی نسبت به سال 1401 و بیش از ۱۲۸ درصد نسبت به سال ۱۴۰۰ خریداری صورت گرفت.

نوبخت ضمن قدردانی از تمامی کشاورزان استان اردبیل که با حرکت جهادی گام مهمی در خودکفایی در محصول اساسی گندم و امنیت غذایی کشور برداشتند، ادامه داد:‌ در سا ل جاری شاهد افزایش 10 درصدی خرید تضمینی گندم نسبت به سال گذشته در استان اردبیل بودیم .

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان اردبیل از همه دست اندرکاران اجر ای طرح خرید تضمینی گندم در استان اردبیل تقدیر کرد./