پیشرفت فیزیکی سد عمارت به ۹۷ درصد رسید

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل با بیان اینکه پیشرفت فیزیکی سد عمارت به ۹۷ درصد رسیده است، گفت: مقرر است برای تکمیل این سد، پنج هزار میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی اختصاص داده شود.

علی حیدری اناری ظهر امروز در بازدید از سد عمارت اظهار کرد: امسال برای این طرح، از اعتبارات سال گذشته یک هزار و ۴۷۰ میلیارد ریال جذب شد و برای بهره‌برداری کامل هم هفت هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

وی افزود: این سد با حجم مخزن ۱۸۲ میلیون مترمکعب بزرگترین سد استان اردبیل است و با بهره‌برداری از این سد امکان آبیاری حدود پنج هزار هکتار از اراضی تراس دره رود تا ارس در محدوده شهرستان‌های انگوت و اصلاندوز و آب آشامیدنی منطقه به میزان ۶۵ میلیون مترمکعب تامین می‌شود.

حیدری اناری با بیان اینکه اقدامات تکمیلی سد عمارت در مسیرهای مختلف با جدیت در حال انجام است، بیان کرد: ارتفاع این سد از پی ۱۰۶ متر، طول تاج ۳۱۵ متر، عرض تاج ۱۲ متر و آب قابل تنظیم آن ۱۱۸ میلیون متر مکعب است.

وی تملک اراضی باقی مانده واقع در مخزن سد و جابجایی روستاهای واقع در داخل مخزن و اجرای زیرساخت‌ برای این روستاها را از بخش‌های باقی مانده این سد عنوان کرد و گفت: برای آبگیری کامل سد، به میزان ۴۲۴ هکتار اراضی و مستحدثات تملک خواهد شد که هم‌اکنون ۷۰ درصد آن خریداری و تملک شده است.