وزیر نفت:

برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین نداریم

وزیر نفت: بارها و بارها تأکید کرده‌ام، هیچ‌گونه افزایش قیمت بنزین در دستور کار دولت و مجلس نیست.

به گزارش اردبیل رسا،  جواد اوجی وزیر نفت در حاشیه نشست هفتگی هیئت دولت در جمع خبرنگاران گفت: در چند هفته گذشته مذاکراتی بین اعضای اوپک‌پلاس بود که خوشبختانه نظر همه اعضا نظرشان بر این بود که برای جلوگیری از افت قیمت نفت به‌میزان 1 میلیون و 650 هزار بشکه در سال 2023 کاهش تولید داشته باشند که این مصوبه در اجلاس وزارتی و در جلسه اوپک‌پلاس که وزرا حضور دارند، این مصوبه نهایی می‌شود.

وی با بیان اینکه  این مصوبه تقریباً 8 تا 10 درصد قیمت نهایی نفت را افزایش داد، خاطرنشان کرد:  با وجود تلاش‌های آمریکا برای مجاب کردن اعضای اوپک‌پلاس برای افزایش تولید ولی در نهایت تمامی اعضا نظرشان بر این نبود و جمهوری اسلامی نیز نظرش بر این بود که کاهش تولید اتفاق بیفتد، در این مسیر یک همدلی خوبی بین ایران، عراق، عربستان، کویت و روسیه برقرار است.

اوجی همچنین گفت: اولین مجتمع جمع‌آوری گازهای همراه در هفته‌های آینده با نام مجتمع گاز منطقه هویزه به بهره‌برداری خواهد رسید که روزانه 250 میلیون فوت‌مکعب گاز از میادین غرب کارون از میادین نفتی آزادگان جنوبی، یادآوران و یاران در این پالایشگاه گازی تبدیل به ارزش افزوده می‌شود و گاز متان آن به شبکه سراسری داده می‌شود و علاوه بر این خوراک صنایع پتروشیمی بندر امام خمینی می‌شود.

وی تصریح کرد:  بارها و بارها تأکید کرده‌ام، هیچ‌گونه افزایش قیمت بنزین در دستور کار دولت و مجلس نیست.

وزیر نفت ادامه داد: سال گذشته اعضای اوپک‌پلاس تصمیم گرفتند 2 میلیون بشکه کاهش تولید داشته باشیم تا قیمت نفت متعادل شود، هفته گذشته با مشارکت فعال ایران در اوپک‌پلاس مصوب شد که 1.650.000 بشکه دیگر تولید نفت کاهش یابد، این مسئله باعث افزایش قیمت در همین هفته جاری بود.

اوجی در پاسخ به سؤالی درباره میزان فروش نفت خاطرنشان کرد: ما در سال گذشته 203 میلیون بشکه نفت بیشتر از سال 99 و همچنین 90 میلیون بشکه هم بیشتر از سال 1400 نفت فروختیم و به بیش از 92 درصد تکالیف خود در بودجه عمل کردیم. سال گذشته یک پالایشگاه گازی و یک پتروپالایشگاه همان فاز 2 آبادان به بهره‌برداری رسید و امسال هم افتتاح پروژه‌ها ادامه دارد.

وی خاطرنشان کرد: در ایام نوروز هیچ یک از 4400 جایگاه بنزین کشور کمبود نداشت و امروز آقای رئیس‌جمهور در جلسه دولت از دستگاه‌ها قدردانی کردند.

وزیر نفت درباره تسویه بدهی‌های گازی عراق به ایران گفت: همه پول‌های فروش گاز در بانک TBI دریافت می‌شود؛ البته شروطی دارند که این پول‌های دریافتی برای خرید دارو و کالاهای اساسی اختصاص داده شود که به طرف عراقی گفتیم این محدودیت برداشته شود و امیدواریم با رایزنی انجام بگیرد.

 

انتهای پیام/