بدری به عنوان متقاضی استیضاح وزیر صمت:

وزارت صمت باعث رشد تورم و کنترل تولید شده است

عضو هیات رئیسه کمیسیون عمران با انتقاد از عملکرد وزیر صمت گفت: علیرغم ارائه برنامه ها و فرصت های داده شده به این وزارتخانه، وزارت صمت باعث رشد تورم و کنترل تولید شده است.

به گزارش اردبیل رسا، صدیف بدری در نشست علنی امروز (یکشنبه، 10 اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی در موافقت با استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تبریک روز کارگر گفت: امیدوارم مسئولان نسبت به ارتقاء حقوق و دستمزد کارگران متناسب با شرایط تورم به این افراد توجه نموده و نسبت به پرداخت حداقل حقوق آن ها اقدام نمایند.

نماینده مردم اردبیل و نمین و نیر و سرعین در مجلس شورای اسلامی افزود: استیضاح یکی از مهم ترین اهرم های نظارتی خانه ملت است. مجلس با استیضاح هشدارهای لازم را به وزرا می دهد تا در عمل به برنامه ها و وعده هایی که از پشت این تریبون اعلام کردند جدیت لازم را داشته باشد لذا استیضاح نه تنها تهدیدی برای دولت نیست بلکه زمینه تقویت کابینه در راستای جامه عمل پوشاندن به برنامه ها و وعده ها را ایجاد می کند.

وی در ادامه اظهار کرد: آقای فاطمی امین در طول 20 ماه گذشته بسیاری از فرصت ها را از دست داده است، استیضاح کنندگان در تابستان 1401 بنا به فرموده رئیس مجلس و نظر رئیس جمهور 3 ماه به وی فرصت دادیم. نمایندگان بنا به وعده های وزیر صمت در جریان استیضاح آبان ماه سال گذشته به وی با رأی خود مهلت دادند اما متاسفانه آقای وزیر نه تنها در حوزه های مختلف وظایف اجرایی خود به ویژه خودرو اعم از کنترل بازار، کیفیت خودروی تولیدی و واردات خودرو هیچ اقدامی انجام نداد بلکه با سوءمدیریت موجب تشدید مشکلات گذشته هم شد.

بدری یادآور شد: در ماه های نخست سال وزارت صمت باعث رشد تورم و کنترل تولید شد، آقای وزیر مگر تمام اختیارات درخواستی را از شورای سران قوا نگرفتید؟ شما مگر براساس ماده 8 قانون ساماندهی صنعت خودرو اختیارات کافی برای واردات خودرو ندارید؟ چرا در زمان بررسی لایحه بودجه سال 1402 در هیات نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام و در جلسه ویژه موضوع واردات خودرو حاضر نشدید و از مصوبه مجلس دفاع نکردید، چرا براساس اختیارات کامل قانونی نسبت به واردات استاندارد اقدام نمی کنید و شتابان با قطعی شدن استیضاح به فکر ارائه لایحه دوفوریتی می شوید؟

عضو هیات رئیسه کمیسیون عمران مجلس افزود: در طول 20 ماه گذشته متلاطم ترین و بی برنامه ترین حوزه بازار کشور، بازار خودرو است. هر فصل یک تصمیم گرفته شده است، یک بار قرعه کشی، یک بار عرضه در بازار بورس، یک بار ثبت نام با ودیعه گذاشتن برای عرضه خودرو صورت می گیرد. آیا این تصمیم های متناقض و متفاوت ناشی از اعمال نفوذها و هدایت مافیای تولیدکنندگان خودرو نمی باشد؟

وی گفت: آقای وزیر شما به افزایش تولید خودرو در کشور اشاره می کنید اما هیچ اثری از بهبود کیفیت خودرو تولیدی و ثبات قیمت نیست و بازار و مردم اثر مناسبی از آمارهای ارائه شده شما را شاهد نیستند لذا هیچ سودی عاید مردم نشده است. آقای وزیر آیا می دانید و باور دارید که سالانه بیش از 17 هزار نفر در جاده ها و در اثر تصادف جان خود را از دست می دهند؟ آیا می دانید بیش از 360 هزار نفر از هموطنان گرامی ما با جراحت های مختلف از قطع عضو تا قطع نخاع مواجه می شوند؟ و آیا می دانید حدود 10 الی 15 درصد بودجه کل کشور صرف هزینه های تصادفات می شود؟

بدری ادامه داد: آقای وزیر آیا می دانید خودروسازان داخلی هر روز از کیفیت خودروها می کاهند و بسیاری از قطعات خودرو را با کیفیت پایین از چین وارد می کنند، خودروسازان مونتاژکار هستند. آیا شما می دانید خودروسازهای داخلی فلز حلب را سه لایه کرده و مصرف می کنند و وسیله قتل هموطنان را فراهم می کنند در صورتی که در دیگر کشورها خودروسازان از فولاد کم کربن در تولید ورق استفاده می کنند.

وی در پایان تصریح کرد: جامعه انتظار تغییر و تحول در وزارت صمت را دارد.