نیکزاد در جمع مطالبه گران اصناف و بازاریان اردبیل:

عملکرد مجلس یازدهم در حوزه تقنین و نظارت قابل دفاع است

نماینده مردم اردبیل در مجلس گفت: عملکرد مجلس یازدهم در حوزه تقنین و نظارت قابل دفاع است چرا که در این چهار سال به رغم همه تنگناهای معیشتی و اقتصادی مردم مجلس قوانین تسهیل گری را مصوب کرد.

به گزارش اردبیل رسا به نقل از خانه ملت، علی نیکزاد در جمع مطالبه گران اصناف و بازاریان اردبیل اظهار کرد: عملکرد مجلس یازدهم در حوزه تقنین و نظارت قابل دفاع است چرا که در این چهار سال به رغم همه تنگناهای معیشتی و اقتصادی مردم مجلس قوانین تسهیل گری را مصوب کرد.

وی با دفاع از عملکرد خود در این چهار سال خاطرنشان کرد: خدای را گواه می‌گیرم در این چهار سال برای منافع شخصی خود و اطرافیان هیچ تلاشی انجام ندادم و اگر تهمت‌هایی نیز در این زمینه زده شده است حلال نمی‌کنم.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی گفت: اصناف و بازاریان در کنار جلب رضایت مردم در انتخابات پیش رو باید فضای رقابت کاندیداها را به شکل اخلاق محور فراهم کنند تا نمایندگان مجلس آینده بتوانند مدافع حق و حقوق مردم باشند.

نیکزاد افزود: ما همچنان در این استان به زیرساخت‌های ارتباطی، تقویت نظام اقتصادی و تولید و حمایت از مباحث فرهنگی نیازمندیم تا دغدغه‌های اقشار مختلف مردم برطرف شود.

وی ادامه داد: اینکه برخی انتصابات را به نام من تبلیغ می‌کنند دروغ بزرگی است و از بین فامیل‌های درجه یک اعم از خواهر، برادر، عمه، دایی، خاله و … هرکس مدیر و یا مسئولی را معرفی کند که بنده در انتصاب وی دخیل بوده ام جایزه خواهم داد.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ما در اطاعت از فرامین رهبری نه تنها در عزل و نصب‌ها دخالتی نکردیم بلکه به تناسب موقیعت مان در کشور همواره در جایگاه مشورت بوده ام و بنده مشورت لازم را به استاندار و یا رئیس جمهور ارائه کرده ام.

نیکزاد خاطرنشان کرد: اینکه گفته می‌شود «استاندار اردبیل دست بنده اسیر است» صحت ندارد چرا که ما بر این باوریم ما زندگی می‌کنیم تا بها پیدا کنیم نه اینکه به هر بهایی زندگی کنیم.

وی گفت: عده‌ای تبلیغ می‌کنند که بنده نه تنها در انتصاب مدیران بلکه در انتصاب شهرداران نیز دخیل بوده ام که این توهین به جایگاه شوراهاست و شایسته است جایگاه‌ها و احترام آنها مورد صیانت قرار گیرد.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی در مورد حضور خود در کابینه دولت سیزدهم اظهار کرد: بنده به جرأت اعلام می‌کنم یک سر و گردن از وزرای دولت سیزدهم بالاتر هستم و اکثر آنها در مباحث کشوری از من مشورت می‌گیرند.

نیکزاد خاطرنشان کرد: تاکنون سه بار از سوی هیئت دولت دعوت شده ام اما قصد حضور در کابینه دولت سیزدهم را ندارم.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: هرچند در کشور مشکلات معیشتی و اقتصادی و غفلت از مسائل فرهنگی ظهور و بروز بیشتری پیدا کرده اما مجلس تمام سعی خود را به کار گرفت تا در این چهار سال عملکرد قابل قبولی را ارائه کند.

نیکزاد گفت: تصویب قانون مترقی رفع تحریم‌ها و دفاع از حقوق ملت ایران ازط جمله این قوانین بود که با وجود کارشکنی دولت دوازدهم و انتظار بیهوده آنها در تحقق برجام مجلس با این قانون سعی کرد تا ملت ایران را از تحقیر برجام نجات دهد.

وی افزود: در مجلس یازدهم سعی کردیم تا قانون تسهیل گر صدور مجوزهای کسب و کار را به تصویب برسانیم تا بروکراسی که از آن به عنوان چهارمین قوه کشور یاد می‌شود رفع و رجوع شده تا بخش عظیمی از دغدغه‌های مردم در این بخش برطرف شود.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تصویب قانون حمایتی در حوزه مسکن، ساماندهی و اسقاط خودرو و قانون شفافیت آرا و حجاب از جمله فعالیت‌های مثبت مجلس یازدهم بود که بخشی از آنها هنوز به سرانجام نرسیده است.

نیکزاد به تصویب لایحه رتبه بندی معلمان بعد از ۱۱ سال در مجلس اشاره کرد و گفت: هر چند وزارت آموزش و پرورش با اجرای ناقص آن کام معلمان را تلخ کرد اما امیدواریم هرچه سریع‌تر با پرداخت معوقات مطالبات به حق معلمان مورد توجه قرار گیرد.

وی بیان کرد: متأسفانه وزیر سابق آموزش و پرورش احساس می‌کرد که آموزش و پرورش قرارگاه خاتم الانبیا است در حالی که بیش از ۱.۵ میلیون فرهنگی و بازنشسته چشم انتظار اجرای دقیق رتبه بندی بودند که نه تنها این قانون به درستی اجرا نشد بلکه پرداخت دیرهنگام حقوق معلمان در اواخر سال گذشته بحران جدی را به وجود آورد.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در این مجلس با هدف حمایت از تولید پرداخت تسهیلات تبصره ۱۶ و ۱۸ افزایش ۱۰ برابری حقوق سربازان و قانون جوانی جمعیت و فرزندآوری مورد توجه قرار گرفت تا حمایت لازم از گروه‌های مختلف انجام شود.

نیکزاد حمایت از کشاورزان را با خرید تضمینی استراتژیک نظیر گندم یادآور شد و بیان کرد: هرچند دولت ۱۳ میلیون تن گندم خریداری کرده اما پرداخت دیرهنگام مطالبات گندمکاران و تفاوت قیمت گندم خریداری شده با بذر عرضه شده گلایه‌هایی را به همراه داشت که دولت بالاخره موفق شد با تأمین ۳۵ هزار میلیارد تومان مطالبات گندمکاران را پرداخت کند و ۱۰ هزار میلیارد تومان نیز برای پاداش بازنشستگان در مرحله پرداخت است.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی به بخشی از اقدامات مجلس یازدهم درحوزه نظارت اشاره کرد و گفت: از ابتدای مجلس یازدهم سعی کردیم تا یک روز را به فعالیت‌های نظارتی نمایندگان اختصاص دهیم تا روند نظارتی حوزه‌های مختلف انتخابیه و بیان ایرادات دولتمردان مورد توجه قرار گیرد.

نیکزاد اظهار کرد: در این بخش ما در ماه‌های اخیر نگران کمبود معلم در کلاس‌های درس بودیم که متأسفانه آموزش و پرورش پیشنهاد ما را در باب جذب نیرو با آزمون داخلی قبول نکرد و همچنان به برگزاری آزمون‌های سراسری اقدام کرده در حالی که بسیاری از معلمان باسابقه حق التدریس و شرکتی با برگزاری آزمون داخلی می‌توانند جذب آموزش و پرورش شوند.

وی بیان کرد: در ماه‌های آینده مجلس با تصویب لایحه برنامه هفتم توسعه کشور خود را مهیای بررسی بودجه سالانه خواهد کرد و در کنار آن سعی مان بر این خواهد بود تا قانون ساماندهی کارکنان، ترمیم حقوق بازنشستگان، شفافیت آرا و قانون حجاب و عفاف را که با ایراد شورای نگهبان روبرو شده اصلاح و برای تصویب نهایی مهیا کنیم.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی به چهار اصل انتخاباتی مورد تاکید مقام معظم رهبری امنیت، مشارکت، سلامت و رقابت انتخاباتی اشاره کرد و گفت: در بحث امنیت انتخابات دغدغه همه کاهش مشارکت مردم به دلیل مباحث معیشتی و اقتصادی است که ضرورت دارد با بهبود شرایط موجود در ماه‌های آینده به سمت افزایش مشارکت و اعتماد مردم حرکت کنیم.

نیکزاد مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی را مردم سالاری دینی توصیف کرد و افزود: هرچند مردم با مشکلات معیشتی و بروکراسی اداری روبرو هستند اما به برکت خون شهدا و ایثارگران و روحیه ارزشی همچنان پشتیبان نظام بوده و به معنای واقعی رکن جمهوریت نظام را مورد صیانت قرار می‌دهند.

وی اظهار کرد: در بحث رقابت بر این باوریم که رقابت انتخاباتی باید اخلاق محور باشد و بنده شهادت می‌دهم که در عرصه انتخابات نه تنها پشت سر هیچ کاندیدایی صحبت نکرده ام بلکه به فکر چاه کندن برای دیگران نیستم و همواره سعی کردم تا به رغم برخی بی حرمتی‌ها اخلاق انتخاباتی را مراعات کنم.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در روزهای پایانی ایام تبلیغات مجلس گذشته با حضور در بازار سعی کردم تا از برنامه‌ها و عملکرد خود دفاع کنم اما طرفداران برخی کاندیداها بی حرمتی کرده و فضای شکل گرفته شده را متشنج کردند که بنده هیچ بی حرمتی در این زمینه انجام ندادم.

نیکزاد بیان کرد: در حوزه انتخابیه اردبیل، نیر، نمین و سرعین در این چهار سال در کنار دیدارهای مردمی و حضور در روستاها تلاش کردیم تا در حوزه زیرساخت اعم از راه، آب، برق، گاز و ارتباطات اقدامات اساسی را انجام دهیم.

وی گفت: در حوزه گازرسانی با آغاز عملیات اجرایی خط دوم انتقال گاز از چلوند به اردبیل ظرفیت گازرسانی به این استان را از ۱۱ میلیون مترمکعب به ۲۵ میلیون مترمکعب ارتقا دادیم.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در حوزه تأمین آب اردبیل از سد شهریار مجوز انتقال ۵۰ میلیون مترمکعب آب گرفته شده تا با تأمین ۷ هزار میلیارد تومان این پروژه اجرایی و عملیاتی شود.

نیکزاد ادامه داد: در کنار تأمین ۴۷۰ مگاوات برق استان و اجرای پست‌های فوق توزیع متعدد استقلال برق اردبیل را از آذربایجان شرقی دنبال می‌کنیم تا این پروژه به سرانجام برسد.

وی از ارتقای ارتباطات تلفن همراه و تقویت اینترنت پرسرعت در شهرها و روستاها خبر داد و خاطرنشان کرد: در حوزه مسکن با تأمین هزار هکتار زمین و پیگیری الحاق این اراضی به محدوده شهر ساخت مسکن در شهرک کارشناسان و پیله سحران شروع شده است.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بعد از رایزنی‌ها و پیگیری‌های مختلف مجمع تشخیص مصلحت نظام کار انتخاب نقطه نهایی را برای شروع منطقه آزاد به دولت واگذار کرد تا از بین چهار نقطه یک محدوده برای شروع منطقه آزاد تائید و نهایی شود.

نیکزاد اضافه کرد: به نظر بنده باید منطقه آزاد اردبیل از نقطه‌ای که دارای زیرساخت‌های گمرک و سایر امکانات است شروع شود تا به تدریج در سایر مناطق نیز این امر تسری یابد.

وی در مورد راه آهن اردبیل نیز گفت: برخلاف اظهارنظرهای غلط بنده تنها دو سال وزیر راه بودم و در این مدت پروژه با پیشرفت ۲۵ درصد روبرو بوده است.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در دولت گذشته با دستور آخوندی پنج سال راه آهن اردبیل – میانه خوابید در حالی که ما در این چهار سال سعی کردیم با ۱۹ بار بازدید از راه آهن روند این پروژه را سرعت بیشتری بدهیم.

نیکزاد خاطرنشان کرد: برای این پروژه ۴ هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان منابع هزینه شده و قرار است دولت ۱۹ هزار میلیارد تومان دیگر نیز پرداخت کند تا مراحل ریل گذاری این پروژه به سرانجام برسد.

وی ادامه داد: از محل تهاتر نفت تنها دو استان اردبیل و آذربایجان غربی بهره مند شده اند که قرار است از این محل نیز ۳۰۰ میلیارد تومان برای راه آهن اردبیل پرداخت شود.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی تجهیز فرودگاه اردبیل را به امکانات مناسب به ویژه چراغ‌های نورانی شبانه یادآور شد و بیان کرد: ۵۴ پرواز مستقیم به مقصد فرودگاه اردبیل انجام می‌شود که در هفته‌های اخیر به دلیل برخی مشکلات تعدادی از این پروازها لغو شده است.

نیکزاد از چهارخطه شدن محور اردبیل – سرچم به طول ۱۷۵ کیلومتر خبر داد و گفت: تا پایان امسال ۷۵ کیلومتر به زیر بار ترافیک می‌رود و به غیر از ۴۰ کیلومتر مسیر تونل‌ها مابقی پروژه نیز در دو سال آینده آماده بهره برداری خواهد شد.

وی از تخصیص قیر حواله‌ای به شهرداری‌ها، تعیین تکلیف پادگان و باغ شریعت اردبیل به عنوان تنفس گاه شهری، تلاش برای تکمیل کارخانه آهن اسفنجی با اشتغالزایی ۴۰۰ نفر، تکمیل ساخت دارالفنون دخترانه و پسرانه در اردبیل و … خبر داد و اظهار کرد: تالار شهر اردبیل در مسیر تکمیل به ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد تا در ۱۰ هزار مترمربع این پروژه به سرانجام برسد که قرار شد از محل منابع بانکی این رقم تأمین شود./