دبیر برنامه‌های روز ملی اردبیل:

«علم خضرا» در اردبیل رونمایی می‌شود

دبیر روز ملی اردبیل گفت: همزمان با هفته اردبیل «علم خضرا» که در مجموعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی وجود دارد، رونمایی خواهد شد.

به گزارش اردبیل رسا، توحید دلاورقوام عصر چهارشنبه در نشست هم‌اندیشی با اصحاب رسانه در آستانه هفته گرامیداشت اردبیل و روز ملی شیخ صفی‌الدین در نگارخانه خطایی اردبیل اظهار کرد: این علم که در جنگ چالدران در دست سپاه صفویه بوده، رونمایی شده و در کنار آن نسخه‌ای از کتاب‌های به غارت رفته عصر صفویه در اردبیل در معرض دید علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

وی با گرامیداشت پنج مرداد روز ملی «شیخ صفی‌الدین اردبیلی» و ثبت آن در تقویم رسمی کشور به نام «روز اردبیل» تصریح کرد: احیای تشیع صفوی و اندیشه‌های ناب به عنوان هویت اصیل اردبیلی در قالب برنامه‌های اجرا شده مورد توجه و دقت نظر است.

دبیر روز ملی اردبیل گفت: در گرامیداشت این هفته در چهار محور کارگاه تخصصی ادبیات، تاریخ، عرفان و فلسفه برگزار خواهد شد تا با دعوت از اساتید برجسته، علاقه‌مندان در این حوزه‌ها بتوانند از گنجینه ارزشمند ادبی، تاریخی، عرفانی و فلسفی دیار شیخ صفی‌الدین اردبیلی بهره‌مند شوند.

دلاورقوام رونمایی از کتاب سیر اندیشه فلسفی عسگر شاهی را با نام «از ابتدا تا ابتدا» و رونمایی از کتاب شعر دوره صفویه بقا و مردانه را یادآور شد و افزود: در گرامیداشت این هفته قرار است آثار موسیقی فاخر با محوریت معرفی جایگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی با همکاری ۲۰ خواننده رونمایی شده و در شب عید غدیر نیز کار ارزشمند و فاخری در این حوزه رونمایی شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: همزمان با چهار مرداد با دعوت از میهمانان کشوری در سالن فدک اردبیل برنامه‌های گرامیداشت روز ملی شیخ صفی‌الدین برگزار شده و ما سعی کردیم با دعوت از اساتید برجسته کشوری این رویداد را غنی‌تر و با مبانی علمی شایسته‌تر برپا کنیم.

دلاورقوام از برگزاری مراسم طشت‌گذاری سنتی در شیخ صفی‌الدین اردبیلی در آستانه ماه محرم خبر داد و اضافه کرد: برای کودکان و نوجوانان نیز در کنار ارائه کتاب شعر شاه اسماعیل، مقرر شده تا ایستگاه‌های نقاشی کودک، کارگاه‌های قصه‌گویی و آموزشی در پایگاه بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی برپا شود.

وی بیان کرد: برپایی جشنواره عکس، برگزاری همایش ملی با حضور اساتید برجسته از دانشگاه لندن و اساتید کشوری به صورت حضوری و ویدئوکنفرانس در سوم مردادماه برگزار خواهد شد.

دبیر روز ملی اردبیل برپایی برنامه‌های نقالی و پرده‌خوانی و رونمایی از آلبوم موسیقی ۲۰ خواننده اردبیلی را از دیگر برنامه‌های تدارک دیده شده عنوان کرد و ادامه داد: در شهرستان‌ها نیز برنامه‌های متنوعی در این هفته برگزار شده و قرار است در خانه اردبیل در تهران نیز نشست این روز ملی برگزار و همایش ملی سرمایه‌گذاری نیز در اردبیل برپا شود.

انتهای پیام/