سد مخزنی سقزچی نمین سرریز شد

رئیس اداره منابع آب شهرستان نمین گفت: به دنبال ذخیره‌سازی رواناب‌های حاصل از ذوب شدن برف‌های زمستانی، بالادست حوضه آبریز سد مخزنی سقزچی شهرستان نمین، این سد سرریز شد.

به گزارش اردبیل رسا، علی اکبری سولا، رئیس اداره منابع آب شهرستان نمین در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در اردبیل با بیان اینکه دبی سرریز این سد حدود ۵۰۰ لیتر در ثانیه است، اظهار کرد: امیدواریم امسال طبق برنامه‌ریزی بعمل آمده و با همکاری و همراهی مردم با استفاده از آب ذخیره شده، گام‌های مهمی در رفع تنش آبی منطقه برداریم.

وی با اشاره به اینکه مطالعات افزایش حجم سد سقزچی توسط مشاور ذیصلاح با تلاش‌های شرکت آب منطقه استان اردبیل در حال انجام است، افزود: امیدواریم با تأمین اعتبار این طرح اقدامی مهم در تأمین آب شبکه آبیاری سقزچی، حقابه داران قانونی و مصارف صنعتی و اجرای طرح گردشگری با هدف محرومیت زدایی و جلوگیری از مهاجرت مردم منطقه، برداشته شود.
رئیس اداره منابع آب شهرستان نمین تصریح کرد: سد مخزنی سقزچی، از نوع خاکی با هسته رسی در فاصله ۳۵ کیلومتری از شهر اردبیل با ارتفاع ۲۱ متر از پی و حجم مخزن ۳.۶۵ میلیون مترمکعب با هدف تأمین آب مورد نیاز کشاورزی بیش از 650 هکتار از اراضی شبکه آبیاری سقزچی بصورت مدرن و نیمه مدرن و حقابه بران روستاهای پایین دست احداث شده است.