رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل:

روند صعودی ابتلا به آنفلوآنزا در اردبیل

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل با اشاره به سیر صعودی آنفلوآنزا در اردبیل، گفت: استفاده از ماسک و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به شدت توصیه می‌شود.

به گزارش اردبیل رسا، علی محمدیان شامگاه امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به افزایش بیماری آنفلوآنزا در استان، اظهار کرد: در ۲ سال گذشته این بیماری به‌دلیل شیوع کزونا و استفاده مردم از ماسک و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی شایع نبود.

وی افزود: با توجه به کنترل بیماری کرونا و کاهش رعایت موازین بهداشتی از یک سو و جهش ویروس آنفلوآنزا بعد از ۲ سال و سردی زودرس هوا در استان از سوی دیگر، شاهد افزایش محسوس این بیماری در استان هستیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل تصریح کرد: این بیماری عمدتا علائم شبیه سرماخوردگی داشته و در کودکان شایع‌تر است که بیشتر علائمی مانند سردرد، تب، درد عضلانی، سرفه، درد دور چشم و علائم گوارشی مشاهده می‌شود.

مثبت بودن ۴۰ درصد از نمونه‌های آنفلوآنزا 

محمدیان با بیان اینکه براساس نمونه برداری‌های انجام شده در هفته جاری ۴۰ درصد نمونه‌های آنفلوآنزا مثبت بود، تصریح کرد: این میزان در هفته گذشته ۲۸ درصد بوده که نشان‌دهنده غالب بودن ویروس آنفلوانزا بر ویروس کرونا است.

وی بیان کرد: علایم در گروه سنی کودکان نیز شایع‌تر است، به‌طوری‌که در چند روز گذشته میزان مراجعین به بیمارستان بوعلی اردبیل به ۸۰۰ بیمار رسید و این میزان در ماه‌های قبل ۱۰۰ الی ۱۵۰ مراجعه کننده بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با بیان اینکه تعطیلی چند روزه مدارس در روند افزایشی بیماری در کودکان موثر بود، بیان کرد: توصیه می‌شود اگر کسی مبتلا شد و علائم خفیف داشت به‌طور متوسط ۵ روز در منزل استراحت کند.

 استفاده از ماسک و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی ضروری است

محمدیان اذعان داشت: استفاده از ماسک و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به شدت توصیه می‌شود،  همچنین مردم از مراجعه به مراکز درمانی خودداری و در صورت بروز علائم شدیدتر، مراجعه به ۱۱ مرکز بهداشتی معین که توسط دانشگاه اعلام شده در اولویت قرار گیرد.

رایگان بودن خدمات درمانی در مراکز معین درمان

وی با اعلام اینکه در کل استان مراکز معین درمان آنفلوآنزا در شیفت‌های ۱۶ و ۲۴ ساعته آماده ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به مراجعین است، افزود: در شهر اردبیل نیز مرکز خدمات جامع سلامت قنادی امامی از ساعت ۸ صبح الی ۸ شب آماده ارائه خدمات است و در این مراکز معین درمان، ویزیت رایگان بوده و در صورت تایید آنفلوآنزا، دارو نیز به‌صورت رایگان در اختیار مراجعین قرار می‌گیرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود ضمن عذرخواهی از کمبود دارو در استان گفت: کمبود دارو قبل از بیماری آنفلوآنزا نیز وجود داشت که مشکلات در تولید دارو و واردات از جمله علت این کمبود بود.

محمدیان با بیان اینکه۵۰ تن دارو که عمدتا شربت‌های آنتی بیوتیک هستند وارد استان شد، اضافه کرد:  امیدواریم این کمبود در طی چند روز آینده در استان برطرف شود، همچنین امروز نیز مقادیری شربت آنتی بیوتیک در داروخانه‌ها توزیع شد.

وی با تاکید بر اینکه آنتی بیوتیک تاثیر چندانی در درمان آنفلوانزا ندارد، عنوان کرد: متاسفانه مراجعه بدون نسخه پزشک جهت دریافت دارو به‌خصوص آنتی بیوتیک بسیار بالا بوده لذا از هم‌استانی‌ها درخواست می‌کنیم از خوددرمانی جداً پرهیز کرده و دارو را با تشخیص پزشک مصرف کنند.

ضرورت تزریق واکسن آنفلوآنزا در بین گروه‌های پرخطر

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل با بیان اینکه واکسن آنفلوآنزا باید هر سال تزریق شود، تصریح کرد: در حال حاضر تزریق واکسن آنفلوآنزا در مراکز بهداشتی برای مادران باردار، کادر بهداشت و درمان و کارکنان نیروی انتظامی که در معرض بیماری هستند رایگان است.

محمدیان ادامه داد: سایر گروه‌های سنی از جمله سالمندان، افرادی‌که داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی مصرف می‌کنند و افرادی‌که بیماری زمینه‌ای دارند می‌توانند واکسن آنفلوانزا را از داروخانه‌های سطح شهر تهیه کنند.

وی گفت: در حال حاضر واکسن به تعداد زیاد و به اندازه ۱/۵ برابر سال گذشته در داروخانه‌ها وجود داشته و کمبودی در استان نداریم.

انتهای پیام/