رئیس پلیس راهور استان اردبیل:

خیابان‌های اردبیل ظرفیت تعداد خودروها را ندارد

رئیس پلیس راهور استان اردبیل گفت: خیابان‌های شهر اردبیل گنجایش تردد ۶۰ هزار دستگاه خودرو را دارند در حالی که بیش از ۳۰۰ هزار دستگاه و وسائط نقلیه در خیابان‌های اردبیل تردد می‌کنند.

به گزارش اردبیل رسا، سید حجت فتاحی عصر چهارشنبه در مراسم نمادین مانور و رونمایی از آرم سرویس مدارس در خانه معلم اردبیل اظهار کرد: پیگیری‌های مدیرکل آموزش و پرورش و مسئولان این مجموعه در ساماندهی سرویس مدارس در آستانه بازگشایی مدارس قابل تحسین است و امیدواریم خروجی این پیگیری‌ها و جلسات در عرصه عمل به بهبود شرایط ترددی مردم و کاهش ترافیک منجر شود.

وی تصریح کرد: بازگشایی مدارس در فروردین ماه با تصمیم‌گیری غیرمترقبه، پلیس و آحاد مردم را با مشکل تردد و گره ترافیکی سنگین در فروردین و اردیبهشت ماه روبه‌رو کرد که امیدواریم این تجربه تلخ در سال تحصیلی جدید تکرار نشود.

رئیس پلیس راهور استان اردبیل گفت: عمده گره ترافیکی شهر اردبیل در نوبت صبح، ظهر و عصر رخ می‌دهد که با توجه به تلاقی زمان تعطیلی واحدهای آموزشی در نوبت ظهر با پایان کار ادارات گره ترافیکی سنگینی را در شهر اردبیل شاهد هستیم که امیدواریم در ساعات خروج دانش‌آموزان از مدرسه در مقاطع مختلف برنامه‌ریزی مناسبی در نظر گرفته شود.

فتاحی افزود: با شروع سال تحصیلی ۲۵ تا ۳۰ درصد بار ترافیکی شهر اردبیل افزایش می‌یابد که انتظار می‌رود با توجه به محدودیت ظرفیت خیابان‌ها و معابر اردبیل با راهکارهای مناسب جلوی گره ترافیکی شهر اردبیل گرفته شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: به هیچ وجه زیرساخت‌های خیابان‌ها و معابر ما پاسخگوی این همه خودرو و وسائط نقلیه نیست و در حالی که خیابان‌های اردبیل برای ۶۰ هزار دستگاه خودرو پیش‌بینی شده بود، هم اکنون ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار دستگاه از این خیابان‌ها و معابر استفاده می‌کنند.

فتاحی اضافه کرد: یک‌هزار و ۲۰۰ دستگاه سرویس مدارس با همکاری آموزش و پرورش و شهرداری اردبیل تأمین شده و ۵۰۰ دستگاه دیگر نیز نیاز است که در فرصت باقیمانده پیشنهاد می‌کنیم برای حل این مشکل از ظرفیت حمل و نقل عمومی به ویژه تاکسی‌ها استفاده شود.

وی بیان کرد: ما آمادگی داریم برای رانندگان سرویس‌های مدارس کلاس‌های آموزشی برگزار کنیم تا در این کلاس‌های چهره به چهره با نحوه برخورد صحیح در عفت کلام، رفتار، کردار و پوشش مناسب رانندگان سرویس مدارس اهتمام جدی داشته و در کنار کارهای فنی و تخصصی، آراستگی‌های اخلاقی را رعایت کنند.

بار ترافیکی در اطراف مدارس ترافیک‌زا کنترل می‌شود

فتاحی به وجود مدارس ترافیک‌زا در داخل شهر نظیر ام‌البنین، معصومه یک و ۲ و برخی دیگر از مدارس هسته مرکزی شهر اشاره کرد و ادامه داد: شایسته است خانواده‌ها برای پیاده شدن فرزندانشان در این مسیرها از توقف دوبله و سوبله جلوگیری کرده و به نوعی به افزایش گره ترافیکی کمک نکنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: با توجه به محدودیت امکانات اولویت سرویس‌دهی با مدارس هسته مرکزی شهر به ویژه مدارس پرجمعیت است که در هنگام پیاده کردن و سوار کردن شایسته است رانندگان این سرویس‌ها از محوطه مدارس به عنوان محل پیاده کردن و سوار کردن استفاده کنند.

فتاحی تصریح کرد: در کنار این امر پیشنهاد می‌کنیم تا در برخی از مقاطع تحصیلی به ویژه ابتدایی، مدارس یک ساعت زودتر از موعد مقرر بازگشایی شده تا خانواده‌ها در ورود فرزندانشان به محوطه مدرسه با مشکلی روبه‌رو نشده و در جلوی مدرسه گره ترافیکی ایجاد نکنند.

وی گفت: بهتر است در مقاطع مختلف تحصیلی تعطیلی واحدهای آموزشی نیم ساعت تا یک ساعت متفاوت از سایر ادارات انجام شده و در کنار آن سعی کنند تا از شلوغی در واحدهای آموزشی جلوگیری شود.

رئیس پلیس راهور استان اردبیل افزود: امیدواریم با همکاری ناوگان حمل و نقل عمومی با اولویت تاکسی در تردد دانش‌آموزان، معلمان و سایر گروه‌های شغلی مشکل و گره ترافیکی به وجود نیاید.

انتهای پیام/