معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل خبرداد:

بستری ۷ بیمار قطعی تب کریمه کنگو در استان اردبیل

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: ۷ بیمار قطعی تب خون‌ریزی‌دهنده کریمه کنگو در استان اردبیل بستری هستند.

به گزارش اردبیل رسا، محمد جعفرزاده ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در حال حاضر ۷ بیمار قطعی تب خون‌ریزی‌دهنده کریمه کنگو در استان اردبیل بستری بوده و ۳ بیمار بستری دیگر نیز مشکوک به ابتلا به این بیماری هستند.

وی افزود: تب کریمه کنگو به‌عنوان بیماری مشترک انسان و حیوان، هر سال با آغاز فصل گرما و فعالیت کنه‌ها، اکثرا در افرادی که در معرض تماس با دام، خون و ترشحات حیوان آلوده قرار دارند و یا افرادی که توسط کنه‌ها مورد گزش قرار می‌گیرند، مشاهده می‌شود و همچنین یکی از روش‌های انتقال این بیماری، گزش با کنه هیالوما است که نباید این کنه‌ها با دست له شوند.

لزوم پرهیز از مصرف بلافاصله گوشت‌های تازه

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل تصریح کرد: خرید گوشت باید از قصابی‌های معتبر صورت گرفته و از خرید و استفاده از گوشت‌هایی که در کنار جاده‌ها، کشتار و عرضه می‌شوند و همچنین ذبح دام در منزل، جداً خودداری کرد و همچنین گوشت‌های مشکوک باید به‌مدت ۲۴ ساعت و جگر، کلیه و قلب به‌مدت ۴۸ ساعت در یخچال نگهداری شده و از مصرف بلافاصله گوشت‌های تازه پرهیز شود.

جعفرزاده گفت: از عموم هم استانی‌های عزیز درخواست می‌شود در صورت بروز علائم اولیه سرماخوردگی از قبیل تب، لرز، آب‌ریزش از بینی، درد بدن و یا مشاهده خون‌ریزی غیرعادی متعاقب تماس با دام و یا گزش کنه، فوراً به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنند.

انتهای پیام/