معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل:

انتقال آب دریاچه شورابیل به رودخانه بالیخلو اردبیل مقدور نیست

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: با توجه به تداوم خشکسالی و افت تراز مخزن شورابیل، امکان انتقال و رهاسازی آب بیشتر از این مخزن برای رودخانه بالیخلو وجود ندارد.

به گزارش اردبیل رسا، حمید فضایلی روز دوشنبه با اعلام این خبر اظهار کرد: با توجه به وضعیت خشکسالی و تغییر اقلیم چند ساله با کاهش بارندگی و خشک شدن رودخانه‌ها در سطح استان مواجه هستیم و رودخانه بالیخلوچای نیز جزو رودخانه‌هایی است که آب آن به دلیل نبود بارش کاهش یافته است.

وی افزود: با وجود اینکه این رودخانه هیچگونه حقابه زیست محیطی از شورابیل ندارد ، شرکت آب منطقه ای اردبیل با تدابیر لازم در جهت حفظ حیات رودخانه و زیباسازی شهر ، آب لازم را در منبع شورابیل ذخیره و در فصل کم آبی و خشکسالی بطور مداوم برای رودخانه بالیخلو رهاسازی می‌کند.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل بیان کرد: شرکت آب منطقه ای در ماه‌های گذشته برای رعایت حال شهروندان و حفظ زیبایی شهری، آب ذخیره شده در مخزن شورابیل را به سمت رودخانه بالیخلو رهاسازی کرده اما هم اکنون آب موجود در مخزن دریاچه شورابیل نیز جوابگو نیست و باید تدابیر دیگری برای تامین آب رودخانه اندیشیده شود.

بالیخلو یکی از رودخانه‌های دایمی استان اردبیل است که از گردنه بالخلی در جنوب غربی شهر نیر حد فاصل دو رشته ˈ بزقوش ˈ و ˈ سبلان ˈ سرچشمه می‌گیرد و سرشاخه‌های مهمی چون برجلوچای، سقزچی چای، آغلاغان، جوراب چای، درویش چای، لاتران چای در مسیر به این رودخانه پیوسته و آن را پرآب می‌سازند.

این رودخانه با گذر از وسط شهر اردبیل سرانجام در شمال این شهر به رودخانه ˈ قره سو ˈ می پیوندد. این رودخانه در تاریخ اردبیل به پرآبی و طغیان‌های بی شمار و داشتن ماهی های فراوان معروف بوده است.

طول این رودخانه ۷۵ کیلومتر است که ۵۰ کیلومتر آن در کوهستان و ۲۵ کیلومتر دیگر در جلگه جریان دارد اما این روزها دیگر خبری از پرآبی و حتی ماهی‌های بیشمار بالیخلو که وجه تسمیه آن نیز  می‌باشد نیست.

 

انتهای پیام/