امه راه سازی در جاده سربند- پارس‌آباد با پایان یافتن کاوش باستان شناسی

رئیس گروه باستان‌شناسی اداره کل میراث‌فرهنگی استان اردبیل از پایان کاوش نجات بخشی در حریم گورستان تاریخی اولتان پارس‌آباد خبر داد.

به گزارش اردبیل رسا، روح الله محمدی بعدازظهر امروز در گفتگو با خبرنگاران، اظهار کرد: کاوش نجات بخشی در حریم گورستان تاریخی اولتان شهرستان پارس‌آباد که در محدوده کارگاه راهسازی مسیر سربند به پارس‌آباد انجام می‌شد به پایان رسید.

وی افزود: این فصل از کاوش نجات بخشی در ادامه فصل اول کاوش به منظور آزادسازی مسیر راهسازی و در حریم سه اثر تاریخی قلعه، تپه تاریخی و گورستان تاریخی اولتان از ۵ اسفند ماه ۱۴۰۲ تا ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ انجام شد. رئیس گروه باستان‌شناسی اداره کل میراث‌فرهنگی استان اردبیل، تاکید کرد: در این مرحله از کاوش یک تدفین جنینی از عصر آهن ۲ و مربوط به ۲۸۰۰ سال قبل کشف شد که همراه این تدفین ۴ ظرف سفالی، یک سوزن مفرغی و مهره‌‎های کوچک عقیق، صدف و خمیرشیشه و تکه‌های سنگ ابسیدین یافت شد. محمدی ادامه داد: در سال ۱۴۰۱ و پس از آشکار شدن اتفاقی تدفین انسانی، عملیات راهسازی در این مسیر متوقف و منوط به کاوش نجات بخشی شد که در دو مرحله این کاوش انجام یافته و مسیر برای اجرای عملیات جاده‌سازی آزاد شد./