مدیر پایانه مرزی بیله‌سوار خبرداد:

افزایش ۱۳ درصدی صادرات از پایانه مرزی بیله‌سوار

مدیر پایانه مرزی بیله‌سوار از افزایش ۱۳ درصدی صادرات کالا از این پایانه در سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته خبر داد.

به گزارش اردبیل رسا، ﻟﻄﻒ‌ﺍﻟﻪ ﺑﺎﺑﺎﯾﯽ روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تشریح کرد: ۳۰۲ هزار و ۸۶۸ تن کالا از سوی ۱۷ هزار و ۷۶۱ دستگاه کامیون در هشت ماهه سال گذشته از پایانه مرزی بیله‌سوار صادر شده بود که این آمار به ۳۴۱ هزار و ۲۸۱ تن کالا و ۱۵ هزار و ۷۱۸ دستگاه کامیون در مدت مشابه سال جاری رسید.

وی با اشاره به اینکه ۸۳ درصد کالاها توسط کامیون‌های ایرانی و سایر کالاها از سوی کامیون‌های جمهوری آذربایجان، گرجستان، تاجیکستان، ترکیه، روسیه و قرقیزستان صادر شده است، افزود: بیشتر ﮐﺎﻻهاﯼ ﺻﺎﺩﺭﺍﺗﯽ از پایانه مرزی بیله‌سوار در این مدت ﺷﺎﻣﻞ ﺍﻧﻮﺍﻉ ﮐﺎﺷﯽ، ﻓﻠﻔﻞ، ﺷﯿﺸﻪ، ﻧﻤﮏ، ﺳﯿﺐ‌ﺯﻣﯿﻨﯽ، سنگ‌های ﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻧﯽ، ﭘﺮﻭﻓﯿﻞ و ﻣﯿﻮﻩ بود.

مدیر پایانه مرزی بیله‌سوار از رشد ۸۹ درصدی واردات در این مدت نیز خبر داد و بیان کرد: سال گذشته ۹ هزار و ۴۶۸ تن کالا توسط ۴۶۶ دستگاه کامیون وارد کشور شده بود که این آمار امسال به ۱۷ هزار و ۹۳۸ تن کالا و ۸۸۵ دستگاه کامیون افزایش یافت.

وی با اشاره به اینکه ۸۴ درصد کالاهای وارداتی توسط کامیون‌های ایرانی و سایر آنها توسط کامیون‌های جمهوری آذربایجان، تاجیکستان، گرجستان، ترکیه، روسیه و قرقیزستان حمل شد، ادامه داد: انواع اﻟﯿﺎﻑ ﻣﺼﻨﻮﻋﯽ، ﺟﻮ، ﺁبمیوه، ﮐﻨﺠﺎﻟﻪ، ﺧﻤﯿﺮ ﭼﺎﭖ و تایپ، ﮐﺎﻏﺬ، ﭘﻨﺒﻪ، مواد ﺷﯿﻤﯿﺎﯾﯽ و ﻧﺦ بیشترین کالاهایی بودند که از پایانه مرزی بیله‌سوار وارد کشور شدند.

بابایی همچنین عنوان کرد: ۳۰ هزار و ۱۱۹ دستگاه خودرو پر و خالی شامل ۲۷ هزار و ۱۸۸ دستگاه خودروی ایرانی و ۲ هزار و ۹۳۱ دستگاه خودروی خارجی امسال از پایانه مرزی بیله‌سوار وارد کشور شدند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹ درصد کاهش داشت.

وی اضافه کرد: ۳۵۹ دستگاه خودرو پر و خالی شامل ۱۲۵ دستگاه خودروی ایرانی و ۲۳۴ دستگاه خودروی خارجی نیز در این مدت از پایانه مرزی بیله‌سوار خارج شدند که نسبت به مدت مشابه گذشته ۸۲ درصد افزایش یافت.

بیله‌سوار مغان در ۱۶۵ کیلومتری شمال اردبیل واقع شده است و گمرک و پایانه مرزی این شهرستان تنها گذرگاه فعال مرزی استان به‌شمار می‌رود.