اعلام آمادگی سفارت چین برای سرمایه گذاری در اردبیل

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: سفارت چین با حضور در رویداد گردشگری ۲۰۲۳ اردبیل علاقه‌مندی خود را برای سرمایه‌گذاری در استان اردبیل اعلام خواهند کرد.

به گزارش اردبیل رسا، حسن محمدی ادیب عصر سه‌شنبه در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه در آستانه برگزاری رویداد گردشگری ۲۰۲۳ پایتخت کشورهای عضو اکو در اردبیل اظهار کرد: این رویداد از پس فردا به صورت رسمی در استان اردبیل آغاز خواهد شد تا زمینه برای حضور گردشگران در سال ۲۰۲۳ در استان اردبیل از ۱۰ کشور عضو اکو فراهم آید.

وی تصریح کرد: این میزبانی فرصتی تکرارنشدنی برای اردبیل است تا ما بتوانیم فرصت‌ها و توانمندی‌های سرمایه‌گذاری در ابعاد مختلف گردشگری، میراث فرهنگی، صنایع دستی و سایر بخش‌های کشاورزی، صنعتی و تولیدی استان را در معرض دید گذاشته و نسبت به جذب سرمایه‌گذاران اقدام کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: در اقدامی ابتکاری ۲۳ نفر از خبرنگاران رسانه‌های بین‌المللی نیز فردا به همراه سفرای کشورهای عضو اکو و همچنین کشورهای صربستان، بلغارستان و چین در استان اردبیل حاضر خواهند شد تا به همراه سایر میهمانان ۲ روز در اردبیل حضوری مؤثر داشته باشند.

محمدی ادیب افزود: بعد از افتتاحیه مراسم که در مجتمع فدک برگزار خواهد شد، نشست رایزنان اقتصادی را با محوریت و موضوع جذب سرمایه‌گذاری شاهد خواهیم بود و در کنار آن بازدید از اماکن تاریخی و گردشگری استان اردبیل اعم از بقعه شیخ صفی‌الدین، شهر گردشگری سرعین، منطقه توریستی شورابیل و سایر جاذبه‌های گردشگری استان اردبیل تدارک دیده شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: این میهمانان روز جمعه نیز در جشنواره بین‌المللی کوچ عشایر در جعفرآباد بیله‌سوار حاضر شده و سپس بازدیدی را از کشت و صنعت مغان و پارس انجام داده و از طریق فرودگاه پارس‌آباد به تهران باز می‌گردند.

محمدی ادیب ضرورت بازتاب خبری و رسانه‌ای این رویداد را از طریق شبکه‌های مختلف یادآور شد و اضافه کرد: علاوه بر پخش مستقیم افتتاحیه رویداد گردشگری ۲۰۲۳ اردبیل از طریق شبکه خبر، این برنامه از طریق شبکه العالم و پرس تی.وی نیز پخش شده تا هموطنان بیشتر با این رویداد آشنایی پیدا کنند.

وی بیان کرد: ما علاوه بر پخش تبلیغات گسترده از شبکه سبلان، از طریق شبکه ۲ نیز به صورت مفصل جاذبه‌های گردشگری استان را معرفی کرده و از ظرفیت شبکه‌ها، کانال‌ها و سایر مجموعه‌های فضای مجازی استفاده می‌کنیم و با تهیه و تولید محتواهای متنوع از شبکه‌های متعدد، نسبت به معرفی توانمندی‌های گردشگری استان اردبیل اقدام خواهیم کرد.

محمدی ادیب در مورد جذب اعتبارات ملی برای این رویداد نیز اظهار کرد: منتظر مصوبه هیئت دولت برای اختصاص اعتبار ویژه برای این رویداد هستیم که این پیشنهاد استان در دبیرخانه اجتماعی هیئت دولت در حال بررسی است و در آینده‌ای نزدیک منابع ملی برای این رویداد تأمین خواهد شد.

وی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: تاکنون حتی ریالی برای این رویداد از منابع ملی اختصاص نیافته ولی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قول مساعد داده تا نسبت به تأمین منابع اعتباری ملی برای این رویداد اقدام لازم را انجام دهد.

رسانه‌ها با اخبار مثبت اردبیل را در صدر اخبار قرار دهند

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: این رویداد فرصتی مناسب است تا فضای شاد و سرزنده همراه با همدلی بیشتر در استان مهیا شود که انتظار می‌رود رسانه‌های استانی نیز از پخش اخبار منفی و ناامیدکننده در این ایام پرهیز کرده و با تولید اخبار مثبت و دلگرم‌کننده این استان را در صدر اخبار ملی و بین‌المللی قرار دهند.

محمدی ادیب افزود: این رویداد هر چند در سال ۲۰۲۳ ادامه خواهد داشت اما حضور سفرا در مدت زمان کوتاه با برنامه فشرده تدارک دیده شده و امکان معرفی جاذبه‌های گردشگری از شمال تا جنوب استان وجود ندارد ولی امیدواریم در سال‌های آینده تور ویژه‌ای در این زمینه تدارک دیده شود تا ما بیشتر در خدمت گردشگران خارجی به ویژه سفرای کشورهای مختلف باشیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: رایزنان اقتصادی سفارتخانه‌ها در کنار این رویداد، فرصت‌ها و بسترهای سرمایه‌گذاری در استان را مورد رصد قرار می‌دهند به طوری که از صربستان، بلغارستان و چین سفرا و رایزنان اقتصادی در این رویداد حاضر هستند.

محمدی ادیب اضافه کرد: سفارت چین از سفیر گرفته تا دبیر اول، رایزن اقتصادی و سایر کارشناسان در این رویداد به شکل کامل و جامع حاضر شده و سعی می‌کنند تا با بررسی همه‌جانبه ظرفیت‌های استان اردبیل بستر سرمایه‌گذاری بیشتر و بهتر را فراهم کنند.

وی به همکاری خوب سازمان‌های مردم‌نهاد در پاکسازی ورودی شهرها با همکاری محیط زیست اشاره کرد و ادامه داد: طراحی چهار ورودی شهر اردبیل مصوب شده و ما منتظر تأیید شورای عالی معماری هستیم تا هر چه سریع‌تر این چهار ورودی شهر به شکل مناسب اجرایی و عملیاتی شود.

محمدی ادیب بیان کرد: اصحاب رسانه استان با تعامل و ارتباط بهتری که با خبرنگاران خارجی برقرار خواهند کرد، می‌توانند فرصت‌های سرمایه‌گذاری و معرفی جاذبه‌های استان اردبیل را در ابعاد مختلف انجام داده و نسبت به این امر پیشتازی ممتازی را انجام دهند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: برخلاف میزبانی تبریز، ما از فرصت اردیبهشت که بهشت استان اردبیل در معرفی جاذبه‌های طبیعی است، استفاده کردیم تا سرآغاز این رویداد را در این ماه قرار دهیم تا گردشگران بیشماری با همراهی تورهای بین‌المللی به این استان سفر کنند./مهر