اردبیل پیشگام در عرصه انجام رسالت ، وظایف و ماموریت‌های قضایی

جلسه شورای قضایی استان با حضور رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور برگزار شد.

به گزارش اردبیل رسا به نقل از اداره رسانه و روابط عمومی دادگستری استان اردبیل، حجت الاسلام و المسلمین کثیرلو رئیس کل دادگستری استان در ابتدای این جلسه با یاد آوری رویداد ملی و ارزشمند کنگره بزرگداشت ۳۴۰۰ شهید استان اردبیل، یاد و خاطره شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی را گرامی داشت و سپس با تمجید از حماسه غرور آفرین طوفان الاقصی جنایت های رژیم غاصب و صهیونیست کودک کش در غزه را در محکوم کرد.

وی در ادامه با بیان عملکردها و اقدامات دستگاه قضایی استان ضمن قدردانی از قضات و کارمندان تشکیلات قضایی استان اظهار داشت: با اقدامات صورت گرفته در بحث کاهش جمعیت کیفری استان دستگاه قضایی استان در ۲۴ ماه اخیر به صورت متوالی موفق به اخذ رتیه یک کشوری شده است.

همچنین با اقدامات هماهنگ و همکاری صورت گرفته در شورای حفظ حقوق ییت المال دادگستری استان ، برای صد درصد اراضی ملی و منابع طبیعی و حریم رودخانه ها سند تک برگی صادر شده است.

مقام عالی قضایی ادامه داد: در بحث پرونده های شورای حل اختلاف ۴۶ درصد پرونده های ارجاعی با صلح و سازش مختومه شده است.

وی ابلاغ بیش از ۹۷ درصد اوراق قضایی به صورت الکترونیکی، کسب رتبه دوم کشوری دادسرا از حیث نرخ رسیدگی ، کسب رتبه دوم کشوری توسط دادگاه انقلاب و کیفری یک از حیث کاهش زمان رسیدگی را بخش دیگری از اقدامات شاخص دستگاه قضایی استان دانست.

وی همچنین کسب موفقیت در رسیدگی به پرونده های رسوبی و مسن، کسب موفقیت در بحث اشتغال و حرفه اموزی زندانیان ، اقدمات شاخص و عملکرد خوب انجمن حمایت زندانیان و نیز ستاد مردمی دیه استان در آزاد سازی زندانیان جرائم مالی و غیر عمد را از جمله موارد دیگر ی دانست که با تلاش و کوشش جهادی در دستگاه قضایی استان محقق شده است.

سپس محمدی رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور با قدردانی از اقدامات موفق دستگاه قضایی استان گفت: بنا به موفقیت ها و کسب رتبه های برتر کشوری می توان گفت استان اردبیل از استان های پیشرو و مبدع کشور در تحقق اهداف و سیاست های کلان وظایف و ماموریت های قوه قضائیه به ویژه در بحث امور به زندان است .

وی در ادامه با اشاره به وظایف ذاتی زندان در اصلاح و باز اجتماعی کردن مددجویان خاطر نشان کرد : مسلما زندانی شدن یک فرد بستری آسیب زا برای خود زندانی و خانواده های آنان است لذا هر چند در بحث اصل برخورد با هنجارشکنان و خاطیان در بحث مسائل امنیتی و اخلال در نظم و آرامش شهروندان، بر اساس قوانین و مقررات اقدامات جدی و بدون هیچ گونه مسامحه ای صورت می گیرد اما در بحث جرائم مالی و غیر عمد باید سعی شود تا با استفاده از ظرفیت های مجازات جایگزین حبس در راستای برنامه های کلان قوه قضائیه اقدامات جدی تر و بیش از پیش در بحث کاهش جمعیت کیفری زندان های استان برداشته شود.

وی در این مراسم از حجت الاسلام والمسلمین کثیرلو رئیس کل دادگستری استان به جهت انجام هماهنگی و اقدامات حمایتی از زندان های استان به ویژه در بحث کاهش جمعیت کیفری و اشتغال و فن آوری قدردانی کرد.