ارتقاء صنعت گردشگری به ظرفیت سنجی منطقه‌ای نیاز دارد

رئیس جهاد دانشگاهی استان اردبیل گفت: اولین گام در ورود به ارتقای صنعت گردشگری ظرفیت سنجی و نیازسنجی منطقه‌ای است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اردبیل رسا، حسام رسولی ظهر امروز در جلسه هماهنگی كارگروه گردشگری و فرهنگی همكاری‌های بين واحدی شمالغرب كشور که به صورت مجازی برگزار شد، اظهار کرد: همکاری‌های شبکه‌ای بین واحدهای شمالغرب کشور با تدبیر دفتر مرکزی از سال قبل شکل گرفته است و چندین نشست حضوری و مجازی برگزار شده و طی هم اندیشی‌هایی که صورت گرفته، چند زمینه همکاری بر اساس ظرفیت‌ها و قابلیت‌های واحدها و نیازهای توسعه‌ای منطقه مشخص شده است .

وی افزود: برای هر زمینه و موضوع همکاری، کارگروه تخصصی در نظر گرفته شده است و هر کدام از واحدها مسئولیت هماهنگی یکی از کارگروه‌ها را برعهده گرفته است؛ جهاد دانشگاهی واحد اردبیل نیز مسئولیت هماهنگی کارگروه گردشگری و مباحث فرهنگی را برعهده دارد.

رئیس جهاد دانشگاهی استان اردبیل با اشاره به اهمیت همکاری شبکه‌ای در جهاد دانشگاهی، تصریح کرد: فعالیت‌های مشترک واحدهای جهاد دانشگاهی شمالغرب کشور می‌تواند به توسعه منطقه‌ای کمک کند و ضمن الگوسازی موفق، جایگاه این نهاد علمی پژوهشی را ارتقاء دهد.

رسولی اولین گام در ورود به ارتقای صنعت گردشگری را ظرفیت سنجی و نیاز سنجی منطقه‌ای عنوان و خاطرنشان کرد: بعد از احصاء نیازها و بررسی ظرفیت‌های موجود در منطقه و واحدهای جهاد دانشگاهی شمالغرب کشور می‌توان با برنامه مدون رویکرد بین‌المللی و جهانی در این عرصه ورود کرد.

وی بیان کرد: در حوزه گردشگری خلاءهای اساسی وجود دارد و وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی به تنهایی و به صورت مستقیم نمی‌تواند پاسخگوی رشد این صنعت باشد، لذا نیاز به تسهیل‌گری چون جهاد دانشگاهی دارد که دارای شبکه بزرگی در سطح کشور بوده و یک نهاد توسعه ای است و می تواند بین بخش دولتی و بخش مردمی تسهیل گری کند.
در این جلسه نمایندگان واحدهای جهاد دانشگاهی استان‌های اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان و دفتر مرکزی جهاد دانشگاهی کشور در کارگروه گردشگری و مباحث فرهنگی همكاری‌های بين واحدی شمالغرب كشور به تبادل نظر پرداختند.